Pravidelná péče o kožené obojky se vyplatí, ale jak na to?

Kožené obojky zůstávají evergreenem v každé době. Módní trendy přináší stále nové materiály a styly, ale nad tím vším jsou stálicemi kožené obojky, vodítka a postroje.

Bohužel překvapivě i v dnešní době se ukazuje, že mnoho majitelů kožených obojků o ně nepečuje, neošetřuje je. Vůbec ne nebo zcela nevhodně. Přitom správná péče může prodloužit trvanlivost vašeho koženého obojku nebo jiného koženého zboží, a déle udržet nebo obnovit jeho hezký vzhled.

U obojku je péče obzvlášť důležitá, protože málokteré jiné kožené zboží je zatěžované stejně jako obojek pro psy (kromě kožené stopovací šňůry nebo vodítka, tam je to obdobné jako u obojku). Psi se v obojku válí, třou se o různé materiály, při hře se zakusují do obojku svého psího parťáka, drbou se v oblasti obojku drápy zadní nohy (což může být nejvíce devastující), skočí v něm do bláta, do vody.

Z dlouholeté zkušenosti víme, jak propastný rozdíl může být ve vzhledu totožného koženého obojku po stejné době používání u dvou různých psů. Když půjdeme do extrému, tak jeden ho bude mít jako nový a druhý totálně zdevastovaný. To je realita, každý pes je jiný. Ale i u toho druhého můžeme vzhled jeho obojku alespoň částečně oživit. 

Jak o kožený obojek nejlépe pečovat?

Pravidelná péče vám opravdu nezabere mnoho času. Stačí obojek promazat kvalitním k tomu určeným balzámem. Ideální a top je přírodní balzám na kůži se včelím voskem. Balzám kůži naimpregnuje, oživí barvu a regeneruje. U obojku z přírodní mastné kůže dokonce nejsou po promazání patrné ani škrábance a šrámy, které byly předtím velmi výrazné.

Kvalitní balzámy pořídíte i za nízkou cenu. I v nabídce našeho e-shopu máme velmi kvalitní balzám s houbičkou, který můžeme jen doporučit – ZDE.

Co obojek a voda?

Kožený obojek do vody nepatří a koupání v koženém obojku není vhodné. Vysvětlujte to ale psovi. Prostě stane se a rozhodnutí je na vás – pokud se pes bude v obojku pravidelně koupat, obojek to vydrží, ale na jeho vzhledu to bude znát. S tím musíte počítat. Pokud budete obojek po koupání správně ošetřovat, následky můžete zmírnit alespoň částečně.

Jak obojek ošetřit, když přišel do styku s vodou?

Tím nemyslíme jen koupání, ale i promočení obojku (vodítka) v dešti, na sněhu.

Obojek je potřeba vysušit. V žádném případě ne na zdroji tepla! To je nejčastější chyba. Obojek nedávejte sušit na topení, ale ani na slunce! Nejdříve otřete kování obojku do sucha. Běžné kování by za určitých podmínek mohlo začít rezivět i přes povrchovou antikorózní úpravu. Obojek nechte sušit při běžné pokojové teplotě. Po dokonalém vysušení naneste na obojek houbičkou balzám, který postupně pronikne do vnitřní vrstvy kůže. Opakovaným nanesením se zvýší vodoodpudivý efekt kůže. Kůže sama ukáže, kdy má dost. Jakmile bude zůstávat na povrchu kůže vrstva balzámu, je obojek dostatečně naimpregnovaný a kůže si vzala co potřebovala. Zbytek balzámu stačí otřít kouskem suchého hadru.

Jak vidíte, není to žádná věda :-)

obojky.cz